طرح دفترچه بیمه آتش سوزی

طرح دفترچه بیمه آتش سوزی

گزیده ای از شرایط عمومی بیمه نامه آتش سوزی

ماده 20 : در صورتی که مالکیت مورد بیمه به دیگری انتقال داده شود، مراتب می بایستی در اسرع وقت به اطلاع بیمه گر برسد. در این صورت انتقال حقوق و تعهدات ناشی از قرارداد بیمه به انتقال گیرنده منوط به موافقت کتبی شخص اخیر می باشد.

ماده 23 : در صورت وقوع حادثه بیمه گذار موظف است :

 • حداکثر ظرف پنج روز از زمان اطلاع از وقوع حادثه بیمه گر را مطلع نماید.

 • حداکثر ظرف ده روز از زمان اطلاع از وقوع حادثه بایستی کیفیت حادثه، فهرست اشیاء نجات داده شده، محل جدید آنها و مبلغ تقریبی خسارت را برای بیمه گر ارسال نماید.

 • برای جلوگیری از توسعه خسارت در موقع یا بعد ار وقوع حادثه کلیه اقدامات لازم را بعمل آورد.

 • بدون اجازه بیمه گر در مورد بیمه تغییراتی ندهد که تعیین علت حادثه یا ارزیابی خسارت را دچار اشکال نماید مگر آنکه تغییرات در جهت تقلیل خسارت و یا رعایت منافع عمومی ضروری باشد.

 •  حداکثر پنج روز بعد از اطلاع از وقوع حادثه فهرست اموال موجود در روز حادثه ، فهرست اموال از بین رفته و آسیب دیده و در صورت درخواست بیمه گر بهای آنها بلافاصله قبل از تاریخ حادثه را در اختیار بیمه گر قرار دهد.

ماده 10: در این بیمه نامه و در محاسبات خسارت (به نفع بیمه شده ) این ماده اعمال نمی گردد.

ماده30: موارد ذیل جزء استثنائات بیمه نامه آتش سوزی بوده و تحت پوشش نیست:

 • مسکوکات، پول، اوراق بهادر، اسناد، فلزات قیمتی بهرشکل، جواهرات و مروارید، سنگهای قیمتی سوار نشده، هرگونه اسناد و نسخ خطی و همچنین هزینه بازسازی نقشه، جمع آوری مجدد اطلاعات و یا تنظیم دفاتر بازرگانی، تلفن همراه ،تبلت،دوربین عکاسی و فیلمبرداری ،لپ تاپ تحت پوشش این بیمه نامه نیست.

 

 خطرات تحت پوشش طرح جامع خانوار

آتش سوزی، انفجار، صاعقه، زلزله و آتشفشان ، سیل و طغیان آب، طوفان و گردباد، سرقت با شکست حرز، هزینه پاکسازی، غرامت فوت یا نقص عضو کلی،  هزینه پزشکی ناشی از آتش سوزی ، مسئولیت مالی در برابر همسایگان ناشی از وقوع آتش سوزی

 

ردیف
شرح مورد بیمه
سقف تعهدات طرح خانوار 1
سقف تعهدات طرح خانوار  2
سقف تعهدات طرح خانوار 3

1

ارزش اعیانی ساختمان و تاسیسات

250.000.000

400.000.000

550.000.000

2

اثاثه و لوازم منزل

150.000.000

200.000.000

250.000.000

3

اثاثیه تحت پوشش خطر سرقت با شکست حرز

30.000.000

40.000.000

50.000.000

4

مسئولیت مالی در برابر همسایگان ناشی از وقوع آتش سوزی و انفجار در محل مورد بیمه

30.000.000

40.000.000

50.000.000

5

غرامت فوت یا نقص عضو کلی دائم اشخاص ساکن در محل مورد بیمه ناشی از وقوع آتش سوزی، صاعقه،طوفان،انفجار و سیل

60.000.000

80.000.000

100.000.000

6

هزینه پزشکی اشخاص ساکن در محل مورد بیمه ناشی از وقوع آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سیل و طوفان

6.000.000

8.000.000

10.000.000

7

هزینه اجاره و اسکان موقت بیمه گذار و اعضای خانواده وی در صورتی که مورد بیمه به علت آتش سوزی، انفجار،سیل و زلزله قابل سکونت نباشد؛ حداکثر تعهد 3ماه برابر است با:

30.000.000

40.000.000

50.000.000

8

هزینه پاکسازی در برابر خطرات بیمه شده

30.000.000

40.000.000

50.000.000

9

خسارت احتمالی وارد به یک دستگاه خودرو متعلق به بیمه گذار، مستقر در پارکینگ محل مورد بیمه ناشی از تسری خطر واقع شده ساختمان تحت پوشش آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سیل و طوفان و زلزله با کسر 15% فرانشیز در هر خسارت

50.000.000

60.000.000

70.000.000

 

تبصره 1 : خسارت مستقیم آتش سوزی خودرو تحت پوشش این بیمه نامه نمی باشد.

 

شرایط خصوصی بیمه نامه طرح هدیه و جامع خانوار

 • در صورت وقوع حادثه احتمالی اثبات میزان موجودی بعهده بیمه گذار است. گرم و روشن نمودن محل بوسیله نفت، گاز، گازوئیل و برق مجاز است.

 • با عنایت به ماده 13 شرایط عمومی مندرج در ظهر بیمه نامه خسارات مستقیم ناشی از زلزله وارد به مورد بیمه به استثناء سرقت در مقابل خطر زلزله بیمه می شود ضمنا حداقل سهم بیمه گذار از جبران هر خسارت معادل 10 درصد مبلغ بیمه شده تعیین می شود که از مبلغ خسارت قابل پرداخت کسر خواهد شد.

 • از خسارت هر حادثه ضایعات برف و باران معادل 20 درصد خسارت و حداقل 1.000.000ریال به عهده بیمه گذار می باشد.

 • گردباد معمولی و تندباد از شمول تعهد خارج است صرفاً طوفان با تعریف این پدیده در سازمان هواشناسی( بادی که سرعت آن بیش از 66 کیلومتر در ساعت باشد) تحت پوشش است.از خسارت هر حادثه طوفان ،فرانشیزمعادل 25 درصد شهرهای شمالی کشور و 15 درصد سایر مناطق حداقل 1.000.000ریال بعهده بیمه گذار است.

 • سیلاب و هرز آبهای بعد از بارندگی در تعهد بیمه گر نیست صرفاً سیل با تعریف موجود در شمول تعهد شرکت می باشد. از خسارت هر حادثه سیل معادل 15 درصد حداقل 1.000.000ریال به عهده بیمه گذار می باشد.

 • در صورتی که خودرو دارای پوشش بیمه ای (بدنه)مضاعف باشد مالک خودرو صرفا”از محل یک بیمه نامه خسارت دریافت و در صورت کسر بخشی از خسارت بعنوان فرانشیز از سوی بیمه گر بدنه ،این بیمه نامه مبلغ فرانشیز را جبران خواهد نمود .

 • در خصوص مسئولیت ،جبران خسارت مشروط به اینکه بیمه گذار در قبال همسایگان توسط کارشناس معتمد بیمه گر و یا مراجع ذیصلاح قضایی احراز گردد قابل پرداخت خواهد بود.

 

توجه:

از بیمه گذار محترم تقاضا می شود در صورت بروز هر گونه حادثه منجر به خسارت تحت پوشش این بیمه نامه و یا تغییر در آدرس مورد بیمه، مراتب را در اسرع وقت به اطلاع مرکز صادرکننده بیمه نامه برساند.

توجه بیمه گذار محترم را به ماده 23 شرایط عمومی بیمه نامه های آتش سوزی جلب می نماید.

 

 تبصره 1: صفحات بیمه نامه الزاما”توسط بیمه گذار امضاء نماید.

تبصره 2: در صورتی که ذیفع داشته  باشد بیمه گذار موظف به اظهار می باشد.  

 


* فرم پیشنهاد طرح دفترچه بیمه آتش سوزی (طرح هدیه و جامع خانوار) *

برای دریافت فرم پیشنهاد طرح بیمه آتش سوزی کلیک کنید


 

بیمه آتش سوزی صنعتی

بیمه آتش سوزی صنعتی

مراکز صنعتی شامل کلیه کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، شیمیایی، محصولات کانی غیرفلزی، فلزات اساسی و صنایع متفرقه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات، مواد اولیه، موجودی و محتویات هریک از مراکز یاد شده را می‌توان در مقابل خطرهای آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و همچنین کلیه خطرهای اضافی به قیمت روز بیمه نمود. 

 

اهداف بیمه های آتش سوزی صنعتی

منظور از بیمه نامه های آتش سوزی صنعتی، بیمه نامه های آتش سوزی معمولی می باشد که صرفاً برای واحدهای صنعتی صادر و آنها را تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار می دهد. در این بیمه نامه نیز مراحل صدور قبلی طی شده و بخصوص مرحله تکمیل پرسشنامه و بازدید اولیه حائز اهمیت خاصی می باشد که محور اصلی صدور بیمه نامه های آتش سوزی صنعتی می باشد، بدین معنی که بیمه گذار می بایست دقیقاً ارزش ساختمان، ماشین آلات، مواد اولیه امانی را به قیمت روز و به تفکیک ذکر نماید غیر از آن ریز ارزش مبالغ بیمه شده هر یک از موارد فوق را نیز اعلام نماید. البته در صورتی که بیمه گزار برخی از ارزش های تفکیکی یا ریز مبالغ بیمه شده را ارائه ننماید، بیمه گر می بایست طی شرطی حق استناد احتمالی بیمه گذار به اسناد در اختیار او در زمان وقوع حوادث منجر به خسارت را از وی ساقط نموده و صرفاً نظریه کارشناس خسارت خود را اعمال نماید.
در صدور بیمه نامه های آتش سوزی صنعتی بیمه گر می بایست توجه بیمه گزار را به عدم امکان ارائه پوشش بیمه ای ظروف تحت فشار صنعتی بدون دریافت حق بیمه اضافی معطوف نماید. چرا که با توجه به شرایط عمومی بیمه نامه های آتش سوزی، به صراحت جبران خسارت ناشی از انفجار ظروف تحت فشار صنعتی مستثنی شده است. در اینگونه بیمه نامه ها جهت منافع بیمه گزار می بایست حتی المقدور ارزش مبالغ بیمه شده معادل ارزش واقعی یا ارزش روز موارد بیمه شده تعیین شود. تا در هنگام رسیدگی و پرداخت خسارت بیمه گزار به تمامی خسارت و زیان وارده دسترسی پیدا کند.
در بیمه نامه های صنعتی برای تحت پوشش قرار دادن موجودی ها می توان از شرایط اظهارنامه ای (شناور) استفاده نمود. همچنین اگر ساختمان و ماشین آلات واحدهای صنعتی از وضعیت خوبی برخوردار باشد می توان با رعایت اصول مربوطه شرایط ارزش جایگزینی را نیز به بیمه گزار ارائه نمود، در ضمن برای کاهش ضریب نرخ حق بیمه در بیمه نامه های آتش سوزی صنعتی حتی المقدور می بایست از روشهای فنی بیمه مثل تفکیک ریسک (فرست لاس) استفاده نمود.

 

مخاطبین بیمه های آتش سوزی صنعتی

کلیه مراکز صنعتی شامل کلیه کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، شیمیایی، محصولات کانی غیرفلزی، فلزات اساسی و صنایع متفرقه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات، مواد اولیه، موجودی و محتویات هریک از مراکز یاد شده. به این بیمه نامه نیاز دارند.

 

خسارات تحت پوشش بیمه های آتش سوزی صنعتی

با توجه به شرایط مندرج در بیمه نامه ممکن است خطرات در یکی از سطوح ذیل مورد پوشش قرار گیرد:

پوشش‌های پایه

به اختصار “آصا” بیان می‌شوند.

  • آتش سوزی
  • صاعقه
  • انفجار

پوشش‌های تکمیلی (تبعی)

  • زلزله و آتشفشان
  • سیل و طغیان آب
  • طوفان، گردباد و تندباد
  • ترکیدگی لوله آب و فاضلاب
  • ضایعات ناشی از برف و باران
  • سرقت
  • سقوط هواپیما و چرخ‌بال و متعلقات آن
  • شکست شیشه
  • آشوب و بلوا و شورش
  • ریزش و رانش زمین
  • برخورد جسم خارجی
  • هزینه پاک‌سازی
  • خطر ظروف تحت فشار
  • فروکش چاه
  • سقوط بهمن
  • خطر سقوط قطعات منفصله از خودرو
  • خطر نشت گاز در سردخانه ( اعم از گاز آمونیاک و یا گاز فریون )
  • خطر دفرمه شدن ظروف تحت فشار (در صورت عدم انفجار)
  • خطر سنگینی برفاین پوشش در صورتی انتخاب می‌شود که زیرپوشش ضایعات ناشی از برف و باران نیز انتخاب شده باشد
  • مسئولیت مالی خطر حریق انفجار و ترکیدگی لوله در مقابل همسایگان

 

شرایط عمومی و اختصاصی بیمه های آتش سوزی صنعتی

فصل اول : کلیات   

ماده 1- اساس قرارداد

این بیمه نامه بر اساس قانون بیمه مصوب اردیبهشت ماه سال 1316 و پیشنهاد کتبی بیمه گذار (که جزء لاینفک بیمه نامه می باشد) تنظیم گردیده است و مورد توافق طرفین می باشد. آن قسمت از پیشنهاد کتبی بیمه گذار که مورد قبول بیمه گر واقع نگردیده و کتباً به بیمه گذار همزمان با صدوربیمه نامه اعلام گردیده است جزء تعهدات بیمه گر محسوب نمی گردد.

 ادامه مطلب …

 

شرایط و فرآیند فسخ بیمه های آتش سوزی صنعتی

بیمه گزار می  تواند در هر زمان بیمه  نامه را فسخ نماید، در این صورت بیمه  گر با در نظر گرفتن تعرفه کوتاه  مدت، حق بیمه را محاسبه و ما به التفاوت دریافتی را به بیمه گزار مسترد می  نماید. بیمه  نامه  هایی که به موجب قانون یا قرارداد به نفع ثالث صادر می  شوند از شمول این حکم مستثنی می  باشند. بیمه  گر در مواردی که قانون بیمه اجازه فسخ به او داده است می  تواند بیمه  نامه را با یک اخطار ده روزه فسخ نماید و اعلامیه آن را با پست سفارشی به آخرین نشانی اعلام شده بیمه  گزار ارسال نماید. در این صورت بیمه  گر بایستی حق بیمه دریافتی باقیمانده را پس از ده روز از تاریخ اعلام اخطار مزبور به بیمه  گزار به صورت روز شمار مسترد نماید.

مراکز صنعتی شامل کلیه کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، شیمیایی، محصولات کانی غیرفلزی، فلزات اساسی و صنایع متفرقه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات، مواد اولیه، موجودی و محتویات هریک از مراکز یاد شده را می‌توان در مقابل خطرهای آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و همچنین کلیه خطرهای اضافی به قیمت روز بیمه نمود. 

 

مراحل صدور بیمه های آتش سوزی صنعتی

شرایط و مراحل و مواردی که در صدور بیمه نامه های آتش سوزی باید مورد توجه قرار گیرد بشرح ذیل می باشد:

 • تکمیل پرسشنامه توسط بیمه گزار: فرم چاپی تحت عنوان برگ پیشنهاد بیمه که حاوی اطلاعات زیر می باشد توسط بیمه گزار تکمیل و امضاء می شود که مبنای بیمه نامه آتش سوزی قرار می گیرد، اهم اطلاعات مذکور شامل موارد زیر می باشد:

  1. نام بیمه گزار
  2. نشانی بیمه گزار
  3. نشانی محل مورد بیمه
  4. خطرات مورد درخواست بیمه گزار جهت پوشش بیمه ای
  5. اطلاعات مربوط به مورد بیمه از جمله ارزش های آنها
  6. سابقه و نوع آتش سوزی
  7. همسایگان محل مورد بیمه
  8. وضعیت تأمین نیروی برق
  9. وضعیت تأمین آب مصرفی و آب قابل استفاده در صورت وقوع آتش سوزی
  10. وسائل و امکانات آتش سوزی
  11. وضعیت نگهبانی محل مورد بیمه
  12. بیمه گزار با امضاء برگ پرسشنامه تأیید می نماید که به سؤالات پاسخ مطابق با واقعیت داده است.

 

 • پیشنهاد تکمیل شده توسط صادر کننده بیمه نامه مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که نیاز به بازدید از محل مورد بیمه احساس شود توسط کارشناسان بازدید اولیه از محل مورد بیمه بازدید بعمل آمده و گزارش مربوطه جهت صادر کننده بیمه نامه ارسال می گردد.

 

 • صادر کننده بیمه نامه با بررسی و مطالعه مجدد برگ پرسشنامه و گزارش بازدید اولیه تهیه شده در مورد امکان صدوربیمه نامه آتش سوزی تصمیم لازم را اخذ که در این حالت معمولاً سه وضعیت پیش می آید:

  1. یا مطابق بازدید بعمل آمده وضعیت ریسک به گونه ای است که قبول آن اصلاً امکانپذیر نمی باشد که در این حالت مراتب عدم پذیرش به بیمه گزار اعلام می گردد.
  2. وضعیت ریسک به گونه ای است که با انجام یک سری اصلاحات و توصیه های ایمنی قابل پذیرش خواهد بود و لذا توصیه ها ابلاغ و پس از انجام آن ها بازدید مجدد بعمل آمده و نسبت به قبول ریسک اقدام خواهد شد.
  3. در حالت سوم وضعیت ریسک، مطلوب و قابل قبول بوده که در این حالت بیمه گر مبادرت به تنظیم پیش نویس بیمه نامه نموده و نرخ حق بیمه متعلقه را تعیین می نماید.

 

 • پس از تهیه پیش نویس، بیمه نامه مورد نظر بر روی فرم بیمه نامه های آتش سوزی مورد عمل بیمه گر، تایپ، نسخه اصلی آن جهت پرداخت حق بیمه به بیمه گزار ارائه می گردد و سایر نسخ بیمه نامه بنا به اقتضاء تقسیم شده و سایر مراحل انجام می پذیرد.

 

مدارک صدور بیمه های آتش سوزی صنعتی

 

 • برگه در خواست باتوجه به نوع تسهیلات در خواستی
 • اطلاعات اخذ شده درباره متقاضی

 

حداقل تعهدات بیمه های آتش سوزی صنعتی

مدت بیمه از ساعت 12 روزی که به عنوان تاریخ شروع در بیمه نامه قید گردیده است آغاز و در ساعت 12 روز تاریخ انقضای بیمه نامه خاتمه می یابد مگر آنکه خلاف آن در بیمه نامه تصریح شده باشد . اعتبار بیمه نامه و تعهد بیمه گر بعد از پرداخت اولین قسط حق بیمه آغاز می شود. بیمه گر مکلف است حداکثر ظرف چهار هفته پس از دریافت کلیه اسناد و مدارکی که بتواند به وسیله آن حدود مسئولیت خود و میزان خسارات وارده را تشخیص دهد باید اقدام به تسویه و پرداخت خسارت نماید.

 

تسهیلات پرداخت حق بیمه بیمه های آتش سوزی صنعتی

مشتری می‌تواند هم به‌صورت نقدی یا قسطی حق‌بیمه را پرداخت نماید هم می‌تواند درصورتی‌که مورد بیمه موجودی انبار باشد، به‌صورت شناور حق‌بیمه را پرداخت نماید.

 

مراکز خرید بیمه های آتش سوزی صنعتی

 جهت اطلاع از مشخصات شعب و نمایندگیها به بخش مربوطه مراجعه نمایید.

 

مراکز صنعتی شامل کلیه کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، شیمیایی، محصولات کانی غیرفلزی، فلزات اساسی و صنایع متفرقه، ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات، مواد اولیه، موجودی و محتویات هریک از مراکز یاد شده را می‌توان در مقابل خطرهای آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و همچنین کلیه خطرهای اضافی به قیمت روز بیمه نمود.

 

فرآیند دریافت خسارت بیمه های آتش سوزی صنعتی

پس از وقوع حادثه، بیمه گزار موظف است در ظرف مدت یک‌ ماه به واحد خسارت اعلام خسارت نماید. در این صورت، روند بررسی پرونده بیمه گزار، بازدید و برآورد خسارت و در نهایت پرداخت خسارت آغاز می‌شود. در این فرآیند، مراحل ذکر شده بطور تفصیلی توضیح داده شده است. روند انجام فرآیند بررسی و پرداخت خسارت بیمه نامه های آتش سوزی واحدهای مسکونی به شرح زیر است:

 • پس از وقوع حادثه، بیمه گزار “فرم اعلام خسارت آتش سوزی” را جهت اعلام خسارت تکمیل می‌‌کند.

 

 • بازخوانی پرونده صدور: مدارک صدور بیمه‌نامه توسط اداره خسارت بیمه نامه های آتش سوزی از بیمه گزار درخواست و دریافت می‌گردد.

  مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر است:

  1. بیمه‌نامه
  2. گزارش بازدید اولیه
  3. قبوض رسید دریافت حق‌بیمه

 

 • صورت محاسبه خسارت آتش سوزی” توسط اداره خسارت بیمه نامه های آتش سوزی تکمیل می‌گردد. این صورت محاسبه جهت ثبت خلاصه خسارت رخ داده و درج در پرونده خسارت آتش سوزی می‌باشد.

 

 • بیمه گزار تعهدنامه‌ای مبنی بر دریافت مبلغ خسارت از شرکت بیمه را تکمیل و امضا می‌کند. در برخی مواقع درصورت نیاز (در صورتیکه بیمه گزار سابقه کیفری داشته باشد و یا احتمال آن برود) اقرارنامه هم توسط بیمه گزار تکمیل می‌گردد. (این اقرارنامه در محضر تکمیل و ثبت می‌شود) طی این تعهد‌نامه بیمه گزار متعهد می‌شود که:

  1. چنانچه مشخص گردد حادثه مذکور بر اثر عمد بیمه گزار، ذوی‌الحقوق و یا عوامل وی بوده و یا بر اساس شرایط بیمه‌نامه محق دریافت خسارت نبوده حداکثر ظرف 5 روز نسبت به استرداد مبلغ دریافتی اقدام نماید.
  2. چنانچه مشخص گردد که حادثه مذکور بر اثر عمد بیمه گزار ایجاد شده، کمال همکاری را با شرکت بیمه تعاون در خصوص شناسایی عامل حادثه و پیگیری او در مراجع انتظامی و قضائی بعمل آورده و از هرگونه سازش و اعلام رضایت نسبت به مسئول حادثه خودداری بعمل آورد.
  3. چنانچه مشخص گردد که بیمه گزار در مراحل مختلف رسیدگی به پرونده اظهار خلاف واقع نموده یا وقایع را کتمان کرده، حسب درخواست شرکت بیمه تعاون سریعاً نسبت به استرداد خسارت پرداختی به اضافه ضرر و زیان مورد مطالبه شرکت بیمه تعاون اقدام به‌عمل آورد.

 

 • اداره صدور چک با دریافت یک نسخه از حواله صادر شده، چک به مبلغ خسارت را صادر و به بیمه گزار تحویل می‌دهد. سپس یک نسخه از حواله را برای اداره خسارت بیمه نامه های آتش سوزی ارسال می‌کند.

 

مدارک خسارت بیمه های آتش سوزی صنعتی

حداکثر مدت تشکیل پرونده

از آنجائیه که در این بیمه نامه بیمه گزار موظف است به محض اطلاع از هرگونه ادعا علیه خود بلافاصله حداکثر ظرف مدت یک ماه بیمه کننده را بصورت کتبی مطلع نموده و تشکیل پرونده خسارت نماید لذا ضروریست در ابتدا به اطلاع بیمه شونده محترم رسانده شود که موظف هستند در مدت تعیین شده نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند و سایر مدارک را بعدا به بیمه گر ارائه نمایند . بنابراین مدارکی که در زیر توضیح داده خواهد شد بعد از مرحله اعلام کتبی خسارت و تشکیل پرونده میباشد و نه لزوماً اینکه بیمه شونده ابتدا مدارک را بصورت کامل تهیه نماید و بعداً جهت تشکیل پرونده مراجعه نماید بنابراین در کلیه بیمه نامه ها تکرار و شرح مرحله فوق خودداری میگردد.

برای دریافت خسارت چه مدارکی مورد نیاز است؟

 1. بیمه‌نامه
 2. گزارش بازدید اولیه
 3. قبوض رسید دریافت حق‌بیمه

 

محاسبه مبلغ خسارت بیمه های آتش سوزی صنعتی

 محاسبه مبلغ خسارت

خسارت قابل پرداخت بر اساس اطلاعات مندرج در فرم “خلاصه مشخصات پرونده بیمه های آتش سوزی” بیمه‌های مسئولیت مدنی و نیز اطلاعات پرداخت‌های قبلی در سیستم اطلاعاتی سامان محاسبه و به بیمه گزار اعلام می شود.

بیمه های آتش سوزی غیرصنعتی و انبارها

بیمه آتش سوزی غیر صنعتی و انبارها

مراکز غیرصنعتی مشتمل بر کلیه فروشگاه‌های تجاری، تعمیرگاه‌ها، بیمارستان‌ها، اماکن عمومی، ساختمان‌های اداری، بنگاه‌های معاملاتی، مراکز پخش دارو، فروشگاه‌های مواد غذایی و پروتئینی، آموزشگاه‌ها، مراکز خدماتی و سایر موارد مشابه می‌باشند. ساختمان، تأسیسات، موجودی اثاث ثابت و دکوراسیون هر یک از مراکز یاد شده را می‌توان در مقابل خطرهای آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و نیز کلیه خطرهای اضافی ذکر شده نزد شرکت به قیمت روز بیمه نمود. 

 

اهداف بیمه های آتش سوزی غیرصنعتی و انبار ها

منظور از بیمه نامه های غیر صنعتی عموماً بیمه نامه های واحدهای تجاری  می باشد. در این نوع بیمه نامه کلیه مراحل صدور رعایت می گردد و پس از درج اطلاعات متعارف بیمه نامه های آتش سوزی می بایست بطور قطع به نوع فعالیت انجام شدنی در محل مورد بیمه، همچنین کالا و موادی که در محل مورد بیمه در معرض فروش یا مورد استفاده می باشد اشاره دقیق شود و حتی المقدور ارزشهای بیمه شده از قبیل مبلغ بیمه شده ساختمان، موجودی و محتویات و همچنین اسباب و اثاثیه بطور تفکیک قید گردد. تعیین ارزش مبالغ بیمه شده بصورت تفکیک از ایجاد مشکل در زمان وقوع احتمالی حوادث منجر به خسارت جلوگیری نموده و عملاً کار رسیدگی و پرداخت خسارت بدین وسیله به نحو بارزی تسهیل می گردد.
در بیمه نامه های آتش سوزی غیرصنعتی بعضی مواقع ایجاب می نماید که پیشنهادات کاهش خطرات احتمالی تعیین شده توسط کارشناس بازدید اولیه بعنوان توصیه های ایمنی درج گردد و حتی در بعضی از موارد ضمانت اجراهای خاص تعیین گردد.

 

مخاطبین بیمه های آتش سوزی غیرصنعتی و انبار ها

کلیه مراکز غیرصنعتی مشتمل بر کلیه فروشگاه‌های تجاری، تعمیرگاه‌ها، بیمارستان‌ها، اماکن عمومی، ساختمان‌های اداری، بنگاه‌های معاملاتی، مراکز پخش دارو، فروشگاه‌های مواد غذایی و پروتئینی، آموزشگاه‌ها، مراکز خدماتی و سایر موارد مشابه جهت بیمه کلیه اموال (منقول یا غیرمنقول) غیرصنعتی (منظور اموالی می‌باشند که در امور تولیدی مورد استفاده قرار نگرفته باشند) نیاز به این بیمه نامه دارند.

 

خسارات تحت پوشش بیمه های آتش سوزی غیرصنعتی و انبار ها

با توجه به شرایط مندرج در بیمه نامه ممکن است خطرات در یکی از سطوح ذیل مورد پوشش قرار گیرد:

پوشش‌های پایه

به اختصار “آصا” بیان می‌شوند.

  • آتش سوزی
  • صاعقه
  • انفجار

پوشش‌های تکمیلی (تبعی)

  • زلزله و آتشفشان
  • سیل و طغیان آب
  • طوفان، گردباد و تندباد
  • ترکیدگی لوله آب و فاضلاب
  • ضایعات ناشی از برف و باران
  • سرقت
  • سقوط هواپیما و چرخ‌بال و متعلقات آن
  • شکست شیشه
  • آشوب و بلوا و شورش
  • ریزش و رانش زمین
  • برخورد جسم خارجی
  • هزینه پاک‌سازی
  • نرخ ظروف تحت فشار
  • فروکش چاه
  • سقوط بهمن
  • خطر سقوط قطعات منفصله از خودرو
  • خطر نشت گاز در سردخانه (اعم از گاز آمونیاک و یا گاز فریون )
  • خطر دفرمه شدن ظروف تحت فشار (در صورت عدم انفجار)
  • خطر سنگینی برف
   این زیرپوشش در صورتی انتخاب می‌شود که زیرپوشش ضایعات ناشی از برف و باران نیز انتخاب شده باشد
  • مسئولیت مالی خطر حریق انفجار و ترکیدگی لوله در مقابل همسایگان

 

شرایط عمومی و اختصاصی بیمه های آتش سوزی غیرصنعتی و انبار ها

فصل اول: کلیات   

ماده 1- اساس قرارداد

این بیمه نامه بر اساس قانون بیمه مصوب اردیبهشت ماه سال 1316 و پیشنهاد کتبی بیمه گذار (که جزء لاینفک بیمه نامه می باشد) تنظیم گردیده است و مورد توافق طرفین می باشد. آن قسمت از پیشنهاد کتبی بیمه گذار که مورد قبول بیمه گر واقع نگردیده و کتباً به بیمه گذار همزمان با صدوربیمه نامه اعلام گردیده است جزء تعهدات بیمه گر محسوب نمی گردد.

 ادامه مطلب …

 

شرایط و فرآیند فسخ بیمه های آتش سوزی غیرصنعتی و انبار ها

بیمه گزار می  تواند در هر زمان بیمه  نامه را فسخ نماید، در این صورت بیمه  گر با در نظر گرفتن تعرفه کوتاه  مدت، حق بیمه را محاسبه و ما به التفاوت دریافتی را به بیمه گزار مسترد می  نماید. بیمه  نامه  هایی که به موجب قانون یا قرارداد به نفع ثالث صادر می  شوند از شمول این حکم مستثنی می  باشند. بیمه  گر در مواردی که قانون بیمه اجازه فسخ به او داده است می  تواند بیمه  نامه را با یک اخطار ده روزه فسخ نماید و اعلامیه آن را با پست سفارشی به آخرین نشانی اعلام شده بیمه  گزار ارسال نماید. در این صورت بیمه  گر بایستی حق بیمه دریافتی باقیمانده را پس از ده روز از تاریخ اعلام اخطار مزبور به بیمه  گزار به صورت روز شمار مسترد نماید.

شرایط و مراحل و مواردی که در صدور بیمه نامه های آتش سوزی باید مورد توجه قرار گیرد بشرح ذیل می باشد:

 

 • تکمیل پرسشنامه توسط بیمه گزار: فرم چاپی تحت عنوان برگ پیشنهاد بیمه که حاوی اطلاعات زیر می باشد توسط بیمه گزار تکمیل و امضاء می شود که مبنای بیمه نامه آتش سوزی قرار می گیرد، اهم اطلاعات مذکور شامل موارد زیر می باشد:

  1. نام بیمه گزار
  2. نشانی بیمه گزار
  3. نشانی محل مورد بیمه
  4. خطرات مورد درخواست بیمه گزار جهت پوشش بیمه ای
  5. اطلاعات مربوط به مورد بیمه از جمله ارزش های آنها
  6. سابقه و نوع آتش سوزی
  7. همسایگان محل مورد بیمه
  8. وضعیت تأمین نیروی برق
  9. وضعیت تأمین آب مصرفی و آب قابل استفاده در صورت وقوع آتش سوزی
  10. وسائل و امکانات آتش سوزی
  11. وضعیت نگهبانی محل مورد بیمه
  12. بیمه گزار با امضاء برگ پرسشنامه تأیید می نماید که به سؤالات پاسخ مطابق با واقعیت داده است.

 

 • پیشنهاد تکمیل شده توسط صادر کننده بیمه نامه مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که نیاز به بازدید از محل مورد بیمه احساس شود توسط کارشناسان بازدید اولیه از محل مورد بیمه بازدید بعمل آمده و گزارش مربوطه جهت صادر کننده بیمه نامه ارسال می گردد.

 

 • صادر کننده بیمه نامه با بررسی و مطالعه مجدد برگ پرسشنامه و گزارش بازدید اولیه تهیه شده در مورد امکان صدوربیمه نامه آتش سوزی تصمیم لازم را اخذ که در این حالت معمولاً سه وضعیت پیش می آید:

  1. یا مطابق بازدید بعمل آمده وضعیت ریسک به گونه ای است که قبول آن اصلاً امکانپذیر نمی باشد که در این حالت مراتب عدم پذیرش به بیمه گزار اعلام می گردد.
  2. وضعیت ریسک به گونه ای است که با انجام یک سری اصلاحات و توصیه های ایمنی قابل پذیرش خواهد بود و لذا توصیه ها ابلاغ و پس از انجام آن ها بازدید مجدد بعمل آمده و نسبت به قبول ریسک اقدام خواهد شد.
  3. در حالت سوم وضعیت ریسک، مطلوب و قابل قبول بوده که در این حالت بیمه گر مبادرت به تنظیم پیش نویس بیمه نامه نموده و نرخ حق بیمه متعلقه را تعیین می نماید.

 

 • پس از تهیه پیش نویس، بیمه نامه مورد نظر بر روی فرم بیمه نامه های آتش سوزی مورد عمل بیمه گر، تایپ، نسخه اصلی آن جهت پرداخت حق بیمه به بیمه گزار ارائه می گردد و سایر نسخ بیمه نامه بنا به اقتضاء تقسیم شده و سایر مراحل انجام می پذیرد.

 

 •  برگه در خواست باتوجه به نوع تسهیلات در خواستی

 

 • اطلاعات اخذ شده درباره متقاضی

 

 • فتوکپی اسناد مربوط به مالکیت ملک یا سرقفلی یا اجاره نامه

 

مدت بیمه از ساعت 12 روزی که به عنوان تاریخ شروع بیمه نامه قید گردیده است آغاز و در ساعت 12 روز تاریخ انقضای بیمه نامه خاتمه می یابد مگر آنکه خلاف آن در بیمه نامه تصریح شده باشد . مدت بیمه نامه بنابر درخواست بیمه گزار از دو تا پنج سال قابل افزایش می باشد و چنانچه بیمه گزار درخواست پوشش خطرات اضافی سیل ، زلزله ، طوفان و … را هم داشته باشد طی الحاقی قابل پوشش خواهد بود.

مشتری می‌تواند هم به‌صورت نقدی یا قسطی حق بیمه را پرداخت نماید هم می‌تواند درصورتی‌ که مورد بیمه موجودی انبار باشد، به‌صورت شناور حق ‌بیمه را پرداخت نماید.

 

جهت اطلاع از مشخصات شعب و نمایندگیها به بخش مربوطه مراجعه نمایید.

 فرآیند دریافت خسارت بیمه های آتش سوزی صنعتی

پس از وقوع حادثه، بیمه گزار موظف است در ظرف مدت یک‌ ماه به واحد خسارت اعلام خسارت نماید. در این صورت، روند بررسی پرونده بیمه گزار، بازدید و برآورد خسارت و در نهایت پرداخت خسارت آغاز می‌شود. در این فرآیند، مراحل ذکر شده بطور تفصیلی توضیح داده شده است. روند انجام فرآیند بررسی و پرداخت خسارت بیمه نامه های آتش سوزی واحدهای مسکونی به شرح زیر است:

 

 • پس از وقوع حادثه، بیمه گزار “فرم اعلام خسارت آتش سوزی” را جهت اعلام خسارت تکمیل می‌‌کند.

 

 • بازخوانی پرونده صدور: مدارک صدور بیمه‌نامه توسط اداره خسارت بیمه نامه های آتش سوزی از بیمه گزار درخواست و دریافت می‌گردد.

  مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر است:

  1. بیمه‌نامه
  2. گزارش بازدید اولیه
  3. قبوض رسید دریافت حق‌بیمه

 

 • صورت محاسبه خسارت آتش سوزی” توسط اداره خسارت بیمه نامه های آتش سوزی تکمیل می‌گردد. این صورت محاسبه جهت ثبت خلاصه خسارت رخ داده و درج در پرونده خسارت آتش سوزی می‌باشد.

 

 • بیمه گزار تعهدنامه‌ای مبنی بر دریافت مبلغ خسارت از شرکت بیمه را تکمیل و امضا می‌کند. در برخی مواقع درصورت نیاز (در صورتیکه بیمه گزار سابقه کیفری داشته باشد و یا احتمال آن برود) اقرارنامه هم توسط بیمه گزار تکمیل می‌گردد. (این اقرارنامه در محضر تکمیل و ثبت می‌شود) طی این تعهد‌نامه بیمه گزار متعهد می‌شود که:

  1. چنانچه مشخص گردد حادثه مذکور بر اثر عمد بیمه گزار، ذوی‌الحقوق و یا عوامل وی بوده و یا بر اساس شرایط بیمه‌نامه محق دریافت خسارت نبوده حداکثر ظرف 5 روز نسبت به استرداد مبلغ دریافتی اقدام نماید.
  2. چنانچه مشخص گردد که حادثه مذکور بر اثر عمد بیمه گزار ایجاد شده، کمال همکاری را با شرکت بیمه تعاون در خصوص شناسایی عامل حادثه و پیگیری او در مراجع انتظامی و قضائی بعمل آورده و از هرگونه سازش و اعلام رضایت نسبت به مسئول حادثه خودداری بعمل آورد.
  3. چنانچه مشخص گردد که بیمه گزار در مراحل مختلف رسیدگی به پرونده اظهار خلاف واقع نموده یا وقایع را کتمان کرده، حسب درخواست شرکت بیمه تعاون سریعاً نسبت به استرداد خسارت پرداختی به اضافه ضرر و زیان مورد مطالبه شرکت بیمه تعاون اقدام به‌عمل آورد.

 

 • اداره صدور چک با دریافت یک نسخه از حواله صادر شده، چک به مبلغ خسارت را صادر و به بیمه گزار تحویل می‌دهد. سپس یک نسخه از حواله را برای اداره خسارت بیمه نامه های آتش سوزی ارسال می‌کند.

 

مدارک خسارت بیمه های آتش سوزی صنعتی

 

حداکثر مدت تشکیل پرونده

از آنجائیه که در این بیمه نامه بیمه گزار موظف است به محض اطلاع از هرگونه ادعا علیه خود بلافاصله حداکثر ظرف مدت یک ماه بیمه کننده را بصورت کتبی مطلع نموده و تشکیل پرونده خسارت نماید لذا ضروریست در ابتدا به اطلاع بیمه شونده محترم رسانده شود که موظف هستند در مدت تعیین شده نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند و سایر مدارک را بعدا به بیمه گر ارائه نمایند . بنابراین مدارکی که در زیر توضیح داده خواهد شد بعد از مرحله اعلام کتبی خسارت و تشکیل پرونده میباشد و نه لزوماً اینکه بیمه شونده ابتدا مدارک را بصورت کامل تهیه نماید و بعداً جهت تشکیل پرونده مراجعه نماید بنابراین در کلیه بیمه نامه ها تکرار و شرح مرحله فوق خودداری میگردد .

برای دریافت خسارت چه مدارکی مورد نیاز است؟

 1. بیمه‌نامه
 2. گزارش بازدید اولیه
 3. قبوض رسید دریافت حق‌بیمه

 

محاسبه مبلغ خسارت بیمه های آتش سوزی صنعتی

 محاسبه مبلغ خسارت

خسارت قابل پرداخت بر اساس اطلاعات مندرج در فرم “خلاصه مشخصات پرونده بیمه های آتش سوزی” بیمه‌های مسئولیت مدنی و نیز اطلاعات پرداخت‌های قبلی در سیستم اطلاعاتی سامان محاسبه و به بیمه گزار اعلام می شود.

بیمه های آتش سوزی مسکونی

بیمه آتش سوزی مسکونی

در رشته آتش‌سوزی واحدهای مسکونی موضوع بیمه عبارتست از ساختمان، تأسیسات و اثاث منزل که در مقابل خطرات آتش سوزی، انفجار، صاعقه به عنوان خطرات اصلی و طوفان، سیل،‌ زلزله و آتشفشان، ترکیدگی لوله آب، ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف،‌ خطر سقوط هواپیما و هلی‌کوپتر و قطعات منفک از آنها، سرقت اثاث و لوازم منزل و بسیاری از خطرهای دیگر تحت پوشش قرار می گیرد.

اهداف بیمه نامه آتش سوزی جبران زیان‌های مالی ناشی از وقوع خطرات اصلی و تبعی مندرج در بیمه‌نامه آتش‌سوزی است که این بیمه نامه اموال و دارایی‌های مورد بیمه را به منظور جلوگیری از وارد آمدن آسیب‌های جدی در زمینه تداوم فعالیت‌های صنعتی، غیرصنعتی و حتی سکونت مورد پوشش قرار می دهد.

کلیه افرادی که در منازل مسکونی زندگی می کنند ( اثاث منزل و یا ساختمان )

با توجه به شرایط مندرج در بیمه نامه ممکن است خطرات در یکی از سطوح ذیل مورد پوشش قرار گیرد:

پوشش‌های پایه:

  • آتش سوزی
  • انفجار
  • صاعقه

پوشش‌های اضافی:

 • سیل و طغیان آب
 • زلزله و آتشفشان
 • طوفان و گردباد
 • ترکیدگی لوله آب
 • ضایعات ناشی از برف و باران
 • سقوط هواپیما ، هلی کوپتر و پرتاب قطعات متصل به آن
 • شکست شیشه
 • سرقا با شکست حرز
 • مسئولیت ناشی از ترکیدگی لوله اب در قبال همسایگان
 • رانش زمین
 • ریزش سقف ناشی از سنگینی برف
 • نشست زمین
 • مسئولیت ناشی از آتش سوزی در مقابل همسایگان
 • هزینه اجاره و اسکان موقت
 • هزینه پزشکی
 • غرامت فوت و نقص عضو
 • هزینه پاکسازی

 

فصل اول : کلیات   

ماده 1- اساس قرارداد

این بیمه نامه بر اساس قانون بیمه مصوب اردیبهشت ماه سال 1316 و پیشنهاد کتبی بیمه گذار (که جزء لاینفک بیمه نامه می باشد) تنظیم گردیده است و مورد توافق طرفین می باشد. آن قسمت از پیشنهاد کتبی بیمه گذار که مورد قبول بیمه گر واقع نگردیده و کتباً به بیمه گذار همزمان با صدوربیمه نامه اعلام گردیده است جزء تعهدات بیمه گر محسوب نمی گردد.

 

بیمه گزار می  تواند در هر زمان بیمه  نامه را فسخ نماید، در این صورت بیمه  گر با در نظر گرفتن تعرفه کوتاه  مدت، حق بیمه را محاسبه و ما به التفاوت دریافتی را به بیمه گزار مسترد می  نماید. بیمه  نامه  هایی که به موجب قانون یا قرارداد به نفع ثالث صادر می  شوند از شمول این حکم مستثنی می  باشند. بیمه  گر در مواردی که قانون بیمه اجازه فسخ به او داده است می  تواند بیمه  نامه را با یک اخطار ده روزه فسخ نماید و اعلامیه آن را با پست سفارشی به آخرین نشانی اعلام شده بیمه  گزار ارسال نماید. در این صورت بیمه  گر بایستی حق بیمه دریافتی باقیمانده را پس از ده روز از تاریخ اعلام اخطار مزبور به بیمه  گزار به صورت روز شمار مسترد نماید.

شرایط و مراحل و مواردی که در صدور بیمه نامه های آتش سوزی باید مورد توجه قرار گیرد بشرح ذیل می باشد:

 • تکمیل پرسشنامه توسط بیمه گزار: فرم چاپی تحت عنوان برگ پیشنهاد بیمه که حاوی اطلاعات زیر می باشد توسط بیمه گزار تکمیل و امضاء می شود که مبنای بیمه نامه آتش سوزی قرار می گیرد، اهم اطلاعات مذکور شامل موارد زیر می باشد:

  1. نام بیمه گزار
  2. نشانی بیمه گزار
  3. نشانی محل مورد بیمه
  4. خطرات مورد درخواست بیمه گزار جهت پوشش بیمه ای
  5. اطلاعات مربوط به مورد بیمه از جمله ارزش های آنها
  6. سابقه و نوع آتش سوزی
  7. همسایگان محل مورد بیمه
  8. وضعیت تأمین نیروی برق
  9. وضعیت تأمین آب مصرفی و آب قابل استفاده در صورت وقوع آتش سوزی
  10. وسائل و امکانات آتش سوزی
  11. وضعیت نگهبانی محل مورد بیمه
  12. بیمه گزار با امضاء برگ پرسشنامه تأیید می نماید که به سؤالات پاسخ مطابق با واقعیت داده است.

 

 • پیشنهاد تکمیل شده توسط صادر کننده بیمه نامه مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که نیاز به بازدید از محل مورد بیمه احساس شود توسط کارشناسان بازدید اولیه از محل مورد بیمه بازدید بعمل آمده و گزارش مربوطه جهت صادر کننده بیمه نامه ارسال می گردد.

 

 • صادر کننده بیمه نامه با بررسی و مطالعه مجدد برگ پرسشنامه و گزارش بازدید اولیه تهیه شده در مورد امکان صدوربیمه نامه آتش سوزی تصمیم لازم را اخذ که در این حالت معمولاً سه وضعیت پیش می آید:

  1. یا مطابق بازدید بعمل آمده وضعیت ریسک به گونه ای است که قبول آن اصلاً امکانپذیر نمی باشد که در این حالت مراتب عدم پذیرش به بیمه گزار اعلام می گردد.
  2. وضعیت ریسک به گونه ای است که با انجام یک سری اصلاحات و توصیه های ایمنی قابل پذیرش خواهد بود و لذا توصیه ها ابلاغ و پس از انجام آن ها بازدید مجدد بعمل آمده و نسبت به قبول ریسک اقدام خواهد شد.
  3. در حالت سوم وضعیت ریسک، مطلوب و قابل قبول بوده که در این حالت بیمه گر مبادرت به تنظیم پیش نویس بیمه نامه نموده و نرخ حق بیمه متعلقه را تعیین می نماید.

 

 • پس از تهیه پیش نویس، بیمه نامه مورد نظر بر روی فرم بیمه نامه های آتش سوزی مورد عمل بیمه گر، تایپ، نسخه اصلی آن جهت پرداخت حق بیمه به بیمه گزار ارائه می گردد و سایر نسخ بیمه نامه بنا به اقتضاء تقسیم شده و سایر مراحل انجام می پذیرد.

 

 •  برگه در خواست باتوجه به نوع تسهیلات در خواستی

 

 • اطلاعات اخذ شده درباره متقاضی

 

 • فتوکپی اسناد مربوط به مالکیت ملک یا سرقفلی یا اجاره نامه

 

بیمه تعاون با دریافت حق بیمه مقرر متعهد است خسارت هایی را که در اثر خطرهای مورد تعهد در بیمه نامه به موردبیمه وارد می شود جبران نماید. تعهد بیمه گر در خصوص اثاث منزل فقط شامل لوازمی است که در عرف جامعه اثاث منزل تلقی می شود

 

جهت اطلاع از مشخصات شعب و نمایندگیها به بخش مربوطه مراجعه نمایید.

فرآیند دریافت خسارت بیمه های آتش سوزی صنعتی

پس از وقوع حادثه، بیمه گزار موظف است در ظرف مدت یک‌ ماه به واحد خسارت اعلام خسارت نماید. در این صورت، روند بررسی پرونده بیمه گزار، بازدید و برآورد خسارت و در نهایت پرداخت خسارت آغاز می‌شود. در این فرآیند، مراحل ذکر شده بطور تفصیلی توضیح داده شده است. روند انجام فرآیند بررسی و پرداخت خسارت بیمه نامه های آتش سوزی واحدهای مسکونی به شرح زیر است:

 • پس از وقوع حادثه، بیمه گزار “فرم اعلام خسارت آتش سوزی” را جهت اعلام خسارت تکمیل می‌‌کند.

 

 • بازخوانی پرونده صدور: مدارک صدور بیمه‌نامه توسط اداره خسارت بیمه نامه های آتش سوزی از بیمه گزار درخواست و دریافت می‌گردد.

  مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر است:

  1. بیمه‌نامه
  2. گزارش بازدید اولیه
  3. قبوض رسید دریافت حق‌بیمه

 

 • صورت محاسبه خسارت آتش سوزی” توسط اداره خسارت بیمه نامه های آتش سوزی تکمیل می‌گردد. این صورت محاسبه جهت ثبت خلاصه خسارت رخ داده و درج در پرونده خسارت آتش سوزی می‌باشد.

 

 • بیمه گزار تعهدنامه‌ای مبنی بر دریافت مبلغ خسارت از شرکت بیمه را تکمیل و امضا می‌کند. در برخی مواقع درصورت نیاز (در صورتیکه بیمه گزار سابقه کیفری داشته باشد و یا احتمال آن برود) اقرارنامه هم توسط بیمه گزار تکمیل می‌گردد. (این اقرارنامه در محضر تکمیل و ثبت می‌شود) طی این تعهد‌نامه بیمه گزار متعهد می‌شود که:

  1. چنانچه مشخص گردد حادثه مذکور بر اثر عمد بیمه گزار، ذوی‌الحقوق و یا عوامل وی بوده و یا بر اساس شرایط بیمه‌نامه محق دریافت خسارت نبوده حداکثر ظرف 5 روز نسبت به استرداد مبلغ دریافتی اقدام نماید.
  2. چنانچه مشخص گردد که حادثه مذکور بر اثر عمد بیمه گزار ایجاد شده، کمال همکاری را با شرکت بیمه تعاون در خصوص شناسایی عامل حادثه و پیگیری او در مراجع انتظامی و قضائی بعمل آورده و از هرگونه سازش و اعلام رضایت نسبت به مسئول حادثه خودداری بعمل آورد.
  3. چنانچه مشخص گردد که بیمه گزار در مراحل مختلف رسیدگی به پرونده اظهار خلاف واقع نموده یا وقایع را کتمان کرده، حسب درخواست شرکت بیمه تعاون سریعاً نسبت به استرداد خسارت پرداختی به اضافه ضرر و زیان مورد مطالبه شرکت بیمه تعاون اقدام به‌عمل آورد.

 

 • اداره صدور چک با دریافت یک نسخه از حواله صادر شده، چک به مبلغ خسارت را صادر و به بیمه گزار تحویل می‌دهد. سپس یک نسخه از حواله را برای اداره خسارت بیمه نامه های آتش سوزی ارسال می‌کند.

 

مدارک خسارت بیمه های آتش سوزی صنعتی

 

حداکثر مدت تشکیل پرونده

از آنجائیه که در این بیمه نامه بیمه گزار موظف است به محض اطلاع از هرگونه ادعا علیه خود بلافاصله حداکثر ظرف مدت یک ماه بیمه کننده را بصورت کتبی مطلع نموده و تشکیل پرونده خسارت نماید لذا ضروریست در ابتدا به اطلاع بیمه شونده محترم رسانده شود که موظف هستند در مدت تعیین شده نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند و سایر مدارک را بعدا به بیمه گر ارائه نمایند . بنابراین مدارکی که در زیر توضیح داده خواهد شد بعد از مرحله اعلام کتبی خسارت و تشکیل پرونده میباشد و نه لزوماً اینکه بیمه شونده ابتدا مدارک را بصورت کامل تهیه نماید و بعداً جهت تشکیل پرونده مراجعه نماید بنابراین در کلیه بیمه نامه ها تکرار و شرح مرحله فوق خودداری میگردد .

برای دریافت خسارت چه مدارکی مورد نیاز است ؟

 1. بیمه‌نامه
 2. گزارش بازدید اولیه
 3. قبوض رسید دریافت حق‌بیمه

 

محاسبه مبلغ خسارت بیمه های آتش سوزی صنعتی

 محاسبه مبلغ خسارت

خسارت قابل پرداخت بر اساس اطلاعات مندرج در فرم “خلاصه مشخصات پرونده بیمه های آتش سوزی” بیمه‌های مسئولیت مدنی و نیز اطلاعات پرداخت‌های قبلی در سیستم اطلاعاتی سامان محاسبه و به بیمه گزار اعلام می شود.